Bartın Maden Faciasında 25 Kişiye Gözaltı!

Bartın'da 41 maden işçisinin hayatını kaybettiği faciaya ilişkin adli soruşturmada 25 kişi için gözaltı kararı çıktı. Gözaltına alınanlar arasında TTK Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir ve kurum yöneticileri de bulunuyor.

Emniyete götürülen 25 kişi hakkındaki suçlama taksirle 41 kişinin ölümüne, 11 kişinin de yaralanmasına sebep olmak.

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"Bartın ili Amasra ilçesinde faaliyet gösteren Amasra Türkiye Taşkömürü Maden İşletmesinde 14.10.2022 tarihinde, saat 18:15 sularında meydana gelen maden kazası olayına ilişkin olarak mülhakatımız Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 25 şüphelinin gözaltına alınmasına karar verilmiştir. Amasra Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatları doğrultusunda, Amasra İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından gözaltı işlemleri devam etmektedir. Olayla ilgili soruşturmaya tüm yönleriyle ve titizlikle devam edilmektedir"

Bilirkişi heyetinin hazırladığı ön raporda, metan gazı ölçümleri, sondaj ve dinamitle patlatma gibi konularda ihmaller bulunabileceğine yönelik ifadeler yer aldı. Edinilen bilgiye göre hazırlanan ön raporda dinamitle patlatma uygulamasının güvenli alanda yapılmamasının faciaya neden olduğu ifade edildi.


Bölgeden gelen haberlere göre maden kazası sonrası meydana gelen yangın hala söndürülemedi. Yangının etkisini yitirebilmesi için alanın havayla bağlantısının kesilmesi gerekiyor. Bunun için de şimdiye kadar iki baraj sistemi yapıldı ancak bu da yeterli olmayınca ekipler 3. barajın yapımına başladılar.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/bartin-maden-faciasinda-25-kisiye-gozalti-2954
 
Üst