Saray’a Külliye denilmesini isteyen Oktay’a: Beyaz Saray’ın bile 132 odası var

tekin-bingol-300x180.jpg

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, TBMM’deki 2022 Merkezi Bütçe görüşmeleri sırasında muhalefeti hedef alan ve “saray” söyleminden rahatsız olup “külliye” denilmesini talep eden Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’a cevap verdi.

Bingöl, Cumhurbaşkanı Yardımcısı burada çıktı, seksen dakika konuştu, dikkatle dinledim ve bir kez daha Fuat Oktay’ın niçin Cumhurbaşkanı Yardımcısı yapıldığına öyle kani oldum ki. Hakikaten Erdoğan’ın yardımcısı olmayı hak etmiş ama bu ülkenin Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmayı asla hak etmiyor” dedi.

‘BUCKİNGHAM SARAYI’NIN 700 ODASI VAR’

İktidar “Saray” kelimesinden rahatsızlığına da değinen Bingöl, “Saray demek çok doğal bir şey. Buckingham Sarayının 700 odası var ve buradaki Saray’ın oturduğu alanın sadece ellide 1’ine sahip. Amerika’daki Beyaz Saray’ın oda sayısı sadece 132 ve buradaki sarayın o rahatsız olduğunuz ‘saray’ deyiminin oturduğu alan Beyaz Saray’ın 60 katı çoğunluğunda. Şimdi, siz ‘külliye’ diyebilirsiniz ama birileri de ‘saray’ diyorsa bundan rahatsız olmayın. ‘Saray’ demenin çok temel nedenleri var” şeklinde konuştu.

cumhurbaşkanliği-külliyesi-beştepe-1024x682.jpg

“MİLLETİN MECLİSİ SARAY DEĞİL TBMM’DİR”

Oktay’ın Cumhurbaşkanlığı Saray’ına ilişkin “milletin karargâhı” söylemine de tepki gösteren Bingöl, “Oranın millet meclisi olduğunu söylemek akıllara zarar bir iş. Orada 1 tane seçilen kişi var, Erdoğan ama burada oturan milletvekillerinin tamamı halkın oylarıyla seçilip buraya gelmişler ve gerçek milletin Meclisi buradır, buradır; saray değil” dedi.
 
Üst